Hozzávalók:
Rizshez: karfiol, sárgapaprika, vöröshagyma, vega-mix, Himalája só, extra szűz olívaolaj, majoranna.
Pörkölthöz:
Kápia paprika, vagy pritamin, vöröshagyma, paradicsom, fokhagyma, fűszerpaprika, Himalája só, szójaszósz, extra szűz olívaolaj.
Rizs készítése:
Minden összetevőt aprító gépben összedarálunk, és beízesítjük a fent felsorolt fűszerekkel.
Pörkölt készítése:
A kápia vagy pritamin paprikát, hagymával együtt, aprító gépben összedaráljuk. (2-esen egyszer, max. kétszer) Turmixgépben paradicsomból, és sok fokhagymából, olívaolajból készítünk szószt. Ezzel leöntjük a ”pörkölt alapunkat” vagyis a felaprított paprikát, hagymával. Befűszerezzük fűszerpaprikával. Kevés Himalája sóval, és szója szósszal ízesíthetjük. A szója szósz elhagyható, ki-ki maga döntse el, bel fér-e még! Az tuti, hogy igazi pikantériát ad az egész ételnek! Ettől még élő marad az ételünk!
Tipp:
Nokedlivel hivatalos néven: - galuskával- is tálalhatjuk. Ezt Erikánál láttam először és nagyon finom!
Nokedli: apróra vágott karfiolt bepácoljuk olívaolajban, citromlében, kevés szójaszósszal ízesítjük a páclét és kevés fűszerpaprikával.
Savanyú káposztával is tálalhatjuk, úgy igazi pörköltes hangulatot varázsol a szájba!
Nokedli: apróra vágott karfiolt bepácoljuk olívaolajban, citromlében, kevés szójaszósszal ízesítjük a páclét és kevés fűszerpaprikával.
Savanyú káposztával is tálalhatjuk, úgy igazi pörköltes hangulatot varázsol a szájba!
Egészségre gyakorolt hatása:
A paprikában megtalálható: A-provitamin (karotin), B1-, B2-, C- és B6, P -vitamin, valamint folsav. A C-vitamintartalma jelentős. Étvágygerjesztő, izzasztó, és vizelethajtó. A hegyes, zöldpaprikák gazdagabbak C-vitaminban. Gazdag káliumban. A kapszaicin nevű alkaloida adja a csípős ízét. Gyulladás csökkentő, antioxidáns. Fokozza a nyálképződést, és elősegítheti a nyugtató neuropeptidek (enkefalinok, endorfinok) kibocsátását az agyban. Étvágyjavító, emésztést elősegítő. Csökkenti a vérnyomást.
A paradicsom magas C vitamin tartalmú. Káliumot, magnéziumot, kálciumot, nátriumot, és E vitamint tartalmaz. Almasav, citromsav, borostyánkősav is található benne. Antioxidáns (likopén miatt), és mikrobaölő (tomatin vegyület miatt). Erősíti az immunrendszert, és segít az emésztésben. Vér és vesetisztító.
A vöröshagyma megfázásra, fülfájásra, és gégegyulladásra, és rovar csípésre is használatos. Magyaros ételeink alap ízesítője. Illóolajat, B, C-vitamint, tartalmaz. Csípős ízét az allilszulfid vegyület adja, melynek baktérium ölő hatása van. Bélféregűzésre, vizelethajtásra, vércukorszint csökkentésére is jól bevált „gyógyszer”.
Az olívaolaj antioxidánsokban gazdag. E-vitaminja szinte megfelel a bőr alatt található zsír szövetének. Belsőleg csökkenti az LDL koleszterin szintet, szív, és érrendszer védő, antioxidánsokban gazdag, jót tesz a májnak, a bélrendszernek, és izmoknak.
A karfiol, mivel rokonságban áll a káposztafélékkel, ezért hasonló jó, védelmező tulajdonsága van. C-vitamin tartalma jelentős.
A fokhagyma tartalmaz A, B1, B2, C vitamint, magnéziumot, vasat, cinket, mangánt, rezet, kálciumot, és szelént. Antibiotikus hatású, jó féregűző, (Candida diétánál elengedhetetlen) immunerősítő, vérnyomáscsökkentő, csökkenti a vérzsírt.
A Himalája só 250 millió éves, őstengeri só, mely 84 féle ásványi anyagot tartalmaz. Kitermelése kézzel történik. A világ legegészségesebb sója.
Káposzta jelentős C-vitamin, K, B1, E, vas, és kálcium. Természetes antibiotikum, és rákmegelőző hatású. Az erjesztés folyamata alatt jótékony baktériumok szabadulnak fel, melyek hozzá járulnak az egészséges bélflórához, segítik a bél működését. A legjobb jótékony hatású a savanyú káposzta. Azért ne essünk túlzásba ezekkel az ételekkel szemben sem! Továbbá, akik gomba, vagy bakteriális fertőzésben vannak jelenleg, azoknak nem ajánlott a fogyasztása. (Forrás: Brian R. Clement: Élő ételek az egészségért)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése